Ментальні мапи

 


Ментальні мапи як креативний інструмент у навчанні (майстер-клас)


Якщо ми хочемо сприйняти і запам’ятати якусь інформацію, то оформлюємо її у формі таблиць, списків або ж звичайного тексту.Але нашому мозку потрібно зробити додаткову роботу з перекладу цієї інформації. Якщо ж вона оформлена у вигляді логічних схем і алгоритму, то вона легко та просто вкладеться у нашій голові, тому що записана вона “мовою мозку” та краще відповідає структурі людського мислення: асоціативного, ієрархічного і візуального,  тому сьогодні пропоную вам інструмент  “Ментальні мапи” - mind meps, які чудово доповнять звичайні списки і таблиці.

Ментальні мапи - мапи розуму, мапи пам’яті - це самостійно створена діаграма, на якій відображені слова, ідеї, завдання або інші елементи, розташовані навколо основного слова або поняття. Це унікальна технологія роботи з інформацією, спосіб зображення процесу загального системного мислення за допомогою схем.

Усі елементи розташовуються в інтуїтивному порядку, відповідно до їх важливості; їх можна об’єднувати в групи, гілки або окремі площини.Такий спосіб запису дозволяє необмежено доповнювати мапу пам’яті.

Ментальні мапи використовують для конспектування лекцій і книг, підготовки матеріалів з певної теми, рішення творчих завдань,”мозкового штурму”, презентації, планування та розробки проєктів різної складності, складання списків справ, перевірки вивченого матеріалу тощо.

Як складати ментальну мапу?

  У центрі виписуємо ключове поняття чи проблему, яку будемо вирішувати; можна записати термін, тезу чи вислів, який хочемо запам’ятати, розвинути чи презентувати. Коли його зображуємо, можемо використати будь- які асоціації, зокрема і жартівливі. Далі від основної тези виводимо кілька стрілок; кожна стрілка закінчується новою тезою чи визначенням, які складають структуру нашого основного поняття. Кожне нове поняття чи тезу треба графічно проілюструвати. Між тезами встановлюється логічний зв’язок. Картинка повинна впадати в око, щоб її легко запам’ятати. Нехай буде багато гумору, жартівливих порівнянь і веселих картинок.Використовуйте гротескні порівняння , гіперболи. Різні кольори, лінії значно спрощують сприйняття і запам’ятовування мапи, а також налаштовують свідомість на вільну роботу з нею, адже ми звертаємо більше уваги на все незвичайне.(Демонстрація фото мап, створених на уроках ЗЛ ).

Створюючи ментальну мапу прочитаного твору, через якийсь час ми зможемо освіжити в пам’яті все, що було цікавим для нас.

 Ментальну мапу можна використати учням для перевірки знань з теми. Таке узагальнення інформації у вигляді логічної схеми допоможе швидше пригадати раніше отримані знання. Креслимо коло, ділимо його на сектори; у центрі кола пишемо якесь поняття, тему, проблему тощо. У кожний сектор вписуємо властивості цього поняття чи підтеми та пропонуємо учням заштрихувати сектори настільки, наскільки вони вважають зрозумілою та засвоєною кожну властивість, підтему, проблему тощо. Така логічна схема дозволяє учню систематизувати знання з певного питання, а вчителю промоніторити рівень його знань, умінь чи навичок.

Ментальні мапи, мапи розуму, можна використати на будь-якому уроці.

На українській мові  і літературі складання мап може допомогти розблокувати уяву, скласти план написання есе, можна резюмувати твори, аналізувати засоби масової інформації, газетні статті тощо.

На історії для підсумовування знань, інформування та сортування фактів, які стосуються історичних подій.

Під час вивчення англійської мови допоможе переглянути і повторити слова, речення,оформити ключові фрази, використати в есе.

Ментальні мапи можна створювати онлайн:

Mindomo

Spiderscribe.net

Mapul.com

bubbI.us  та інші.


Коментарі

Популярне

Навчатись ніколи не пізно

Чи є необхідність викладання зарубіжної літератури в НУШ?